First Day Covers

 

HOME  |  CATALOG  |  FAQ  |  CONTACT US  |  SITE MAP

 

 
     
CATALOG
GLOSSARY

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000


Installation of His Majesty Yang Di-Pertuan Agong XII

(25 April 2002)

 

Installation of His Majesty Yang di-Pertuan Agong XII

Click on covers above to enlarge.

His Majesty, Tuanku Syed Sirajuddin Ibni Almarhum Tuanku Syed Putra Jamalullail was installed as the sixth Ruler of Perlis on April 17, 2000. His Majesty was born in Arau, Perlis on the 12 Jamadil Awal 1362 of the Muslim calendar of May 17, 1943.

His Majesty received his early education at the Arau Malay School. He then continued his English primary education at the Wellesley Primary School and then at the Westland Primary School until 1955. His Majesty continued his secondary education at the Penang Free School before proceeding to England where he completed his formal education in 1963 at the Wellingborough Public School.

His Majesty was installed as the Crown Prince of Perlis on October 30, 1960, while he was still schooling. His Majesty underwent the officer cadet course at the Royal Military Academy, Sandhurst, England from January 1964 until December 1965.

Upon completing his training in Sandhurst, His Majesty returned home and joined the Malaysian Defense Ministry. He served as a Second Lieutenant in the 2nd Regiment of the Malaysian Reconnaissance Corps from December 12, 1965. His Majesty also served in Sabah in 1966 and in Sarawak in 1967 and he was transferred to Pahang until his resignation on December 31, 1969 to concentrate on affairs of the state of Perlis.

On February 15, 1967, he married Her Majesty Raja Permaisuri Agong Tengku Fauziah binti Tengku Abdul Rashid, A.M.N., D.K., S.S.P.J, S.P.M.P., who carried the title Raja Puan Muda Perlis and they were blessed with a son Syed Faizuddin Putra and a daughter Sharifah Fariza. His Majesty was installed for the first time as the Regent when His Royal Highness the Raja of Perlis and Her Royal Highness Raja Perempuan of Perlis left for America and Europe from June 23, 1967 until October 24, 1967.

In 1970, His Majesty served the army again after being appointed as Captain of the Local Territorial Army where he served from November 16, 1970 until October 1, 1972. His Majesty also served as the Commanding Officer of Regiment 504, an Army Reserved Unit with the rank of Colonel. His Majesty was appointed Colonel-In-Chief of the Malaysian Ranges on September 19, 2000.

His Majesty also actively involved in sports especially golf, tennis and football. In May 1971, His Majesty was elected President of the Putra Golf Club, a post he held until 16 April 2000. His Majesty is also the patron of the Perlis Referees Association since 1967 and held the post of the Yang DiPertua, Perlis Football Association for 18 years.

His Majesty is dedicated towards his people and takes great interest and care especially in the field of education. In 1986, His Majesty was elected the Chairman of the Tuanku Syed Putra Foundation, an organization formed to assist students in Perlis to further their studies in institution of higher learning, both locally and abroad. This in return would help uplift the living standard in the state.

His Majesty is keen on religious matters and is directly involved in the religious affairs of the state where he heads the Perlis religious Islamic Council. his Majesty ensures that the religious understanding is based on the Fahaman Sunnah Wal Jamaah. His Majesty is the Chancellor of University Sains Malaysia (USM).

On December 12, 2001, the 191st (special) Conference of Rulers in Malaysia elected His Majesty as the twelfth Yang di-Pertuan Agong for a term of five years from December 13, 2001 until December 12, 2006. The appointment and the taking of the oath and the signing of the Instrument of Office was held at the Balairong Seri, Istana Negara Kuala Lumpur on Thursday December 13, 2001. The glittering ceremony was witnessed by the Malay Rulers, YAB Prime Minister along with the Cabinet Ministers and special invited guests. His Majesty was installed the Supreme Head of nation of Thursday April 25, 2002 with the title of Seri Paduka baginda Yang di-Pertuan Agong Tuanku Syed Sirajuddin.



Technical Details

Date of Issue 25 April 2002
Denomination 30 sen, 50 sen, RM1.00
Stamp Size 30mm X 40mm
Perforation 14
Sheet Content 20 stamps
Paper SPM Watermarked, Phosphor Coated
Printing Process Lithography

Source :